Օլիվիե Ռուստենը լքում է Balmain-ը 14 տարի անց՝ թողնելով Քիմ Քարդաշյանի և Բիյոնսեի դարաշրջանը
Balmain-ի ստեղծագործական տնօրեն Օլիվիե Ռուստենը հայտարարել է ֆրանսիական նորաձևության տնից հեռանալու մասին՝ 14 տարի ղեկավարելուց հետո, որի ընթացքում ապրանքանիշը ձեռք բերեց պաշտամունքային մուսաներ, այդ թվում՝ Քիմ Քարդաշյանին և Բիյոնսեին, և մտավ համաշխարհային ապրանքանիշերի հետ համագործակցության նոր դարաշրջան։
Այս ընթացքում նա դարձել է Փարիզի ամենաերիտասարդ ստեղծագործական տնօրենը՝ Իվ Սեն Լորանից ի վեր, և առաջին սևամորթ դիզայները, որը ղեկավարել է ֆրանսիական ապրանքանիշի բոլոր բաժինները։
«Ես հպարտ եմ իմ բոլոր նվաճումներով և հավերժ շնորհակալ եմ Balmain-ի իմ անհավատալի թիմին՝ իմ ընտրյալ ընտանիքին, այն վայրում, որը վերջին 14 տարիների ընթացքում դարձել է իմ տունը։ Շնորհակալություն պարոն Ռաշիդ Մոհամեդ Ռաշիդին և Մատեո Սգարբոսային՝ իմ հանդեպ իրենց վստահության և այս եզակի հնարավորության համար։ Ես միշտ կպահեմ այս պահը իմ սրտում», - ասել է Ռուստենը Vogue-ին տված հարցազրույցում։
Մինչև Balmain-ը ստանձնելը, դիզայները սովորել է Փարիզի École Supérieure des Arts et Techniques de la Mode-ում և աշխատել է Roberto Cavalli-ում, որտեղ ղեկավարել է կանացի հագուստի գիծը։ Նրա տաղանդն ու ոճը զարգացել են իր նախորդի՝ Քրիստոֆ Դեկարնենի ղեկավարությամբ, ով Ռուստենին իր թևի տակ է վերցրել 2009 թվականին։
2011 թվականին Ռուստենը, որն այն ժամանակ ընդամենը 24 տարեկան էր, նշանակվել է Balmain-ի ստեղծագործական տնօրեն։ Նրա ղեկավարությամբ ապրանքանիշը նոր ծաղկման շրջան է ապրել. Քիմ Քարդաշյանի և Բիյոնսեի նման պաշտամունքային մուսաներին միացել են հաջող համագործակցություններ, այդ թվում՝ 2015 թվականին H&M-ի հետ վիրուսային համագործակցությունը։ 2025 թվականի հոկտեմբերին Ռուստենը անցկացրել է իր վերջին ցուցադրությունը՝ նշելով նորաձևության տան 80-ամյակը։
Ռուստենի հեռացումով Balmain-ը փակում է իր ժամանակակից պատմության ամենանշանակալի գլուխներից մեկը, որը ընդմիշտ կապված է միջազգային աստղերի և նորարարական նորաձևության ցուցադրությունների հետ։

Olivier Rousteing, the creative director of Balmain, has announced his departure from the iconic French fashion house after 14 years at the helm. During his tenure, the brand gained legendary muses—including Kim Kardashian and Beyoncé—and entered a new era of high-profile collaborations.
Rousteing, who became the youngest creative director in Paris since Yves Saint Laurent and the first Black designer to lead all divisions of the French brand, reflected on his legacy in an interview with Vogue:
"I am proud of everything we achieved and endlessly grateful to my incredible team at Balmain—my chosen family, in a place that has been my home for the past 14 years. Thank you to Mr. Rashid Mohamed Rashid and Matteo Sgarbossa for believing in me and giving me this unique opportunity. I will always hold this time close to my heart."
Before taking the reins at Balmain, Rousteing studied at the École Supérieure des Arts et Techniques de la Mode in Paris and worked at Roberto Cavalli, overseeing the women’s line. He honed his talents under the mentorship of Balmain’s previous creative director, Christophe Decarnin.
In 2011, at just 24 years old, Rousteing was appointed creative director. Under his leadership, Balmain experienced a renaissance: in addition to high-profile muses like Kim Kardashian and Beyoncé, the brand achieved global success with viral collaborations, including the 2015 H&M capsule collection. Rousteing’s final show, held in October 2025, marked the house’s 80th anniversary.
With Rousteing’s departure, Balmain closes one of the most notable chapters in its modern history—forever linked with global stars and revolutionary fashion shows.