Օլիվիե Ռուստենը լքում է Balmain-ը 14 տարի անց՝ թողնելով Քիմ Քարդաշյանի և Բիյոնսեի դարաշրջանը
Balmain-ի ստեղծագործական տնօրեն Օլիվիե Ռուստենը հայտարարել է ֆրանսիական նորաձևության տնից հեռանալու մասին՝ 14 տարի ղեկավարելուց հետո, որի ընթացքում ապրանքանիշը ձեռք բերեց պաշտամունքային մուսաներ, այդ թվում՝ Քիմ Քարդաշյանին և Բիյոնսեին, և մտավ համաշխարհային ապրանքանիշերի հետ համագործակցության նոր դարաշրջան։
Այս ընթացքում նա դարձել է Փարիզի ամենաերիտասարդ ստեղծագործական տնօրենը՝ Իվ Սեն Լորանից ի վեր, և առաջին սևամորթ դիզայները, որը ղեկավարել է ֆրանսիական ապրանքանիշի բոլոր բաժինները։
«Ես հպարտ եմ իմ բոլոր նվաճումներով և հավերժ շնորհակալ եմ Balmain-ի իմ անհավատալի թիմին՝ իմ ընտրյալ ընտանիքին, այն վայրում, որը վերջին 14 տարիների ընթացքում դարձել է իմ տունը։ Շնորհակալություն պարոն Ռաշիդ Մոհամեդ Ռաշիդին և Մատեո Սգարբոսային՝ իմ հանդեպ իրենց վստահության և այս եզակի հնարավորության համար։ Ես միշտ կպահեմ այս պահը իմ սրտում», - ասել է Ռուստենը Vogue-ին տված հարցազրույցում։
Մինչև Balmain-ը ստանձնելը, դիզայները սովորել է Փարիզի École Supérieure des Arts et Techniques de la Mode-ում և աշխատել է Roberto Cavalli-ում, որտեղ ղեկավարել է կանացի հագուստի գիծը։ Նրա տաղանդն ու ոճը զարգացել են իր նախորդի՝ Քրիստոֆ Դեկարնենի ղեկավարությամբ, ով Ռուստենին իր թևի տակ է վերցրել 2009 թվականին։
2011 թվականին Ռուստենը, որն այն ժամանակ ընդամենը 24 տարեկան էր, նշանակվել է Balmain-ի ստեղծագործական տնօրեն։ Նրա ղեկավարությամբ ապրանքանիշը նոր ծաղկման շրջան է ապրել. Քիմ Քարդաշյանի և Բիյոնսեի նման պաշտամունքային մուսաներին միացել են հաջող համագործակցություններ, այդ թվում՝ 2015 թվականին H&M-ի հետ վիրուսային համագործակցությունը։ 2025 թվականի հոկտեմբերին Ռուստենը անցկացրել է իր վերջին ցուցադրությունը՝ նշելով նորաձևության տան 80-ամյակը։
Ռուստենի հեռացումով Balmain-ը փակում է իր ժամանակակից պատմության ամենանշանակալի գլուխներից մեկը, որը ընդմիշտ կապված է միջազգային աստղերի և նորարարական նորաձևության ցուցադրությունների հետ։

Креативный директор Balmain, Оливье Рустен, объявил о своем уходе из французского Дома моды после 14-летнего руководства, во время которого бренд обрёл культовых муз, включая Ким Кардашьян и Бейонсе, и вошёл в новую эру сотрудничеств с мировыми брендами.
За это время он стал самым молодым руководителем творческого направления в Париже со времён Ива Сен-Лорана и первым чернокожим дизайнером, возглавившим все подразделения французского бренда.
«Я горжусь всем, чего достиг, и бесконечно благодарен моей невероятной команде в Balmain — моей выбранной семье, в месте, которое стало моим домом на последние 14 лет. Спасибо господину Рашиду Мохамеду Рашиду и Маттео Сгарбосса за их веру в меня и за предоставленную уникальную возможность. Я всегда буду хранить это время в своём сердце», — заявил Рустен в интервью Vogue.
Прежде чем возглавить Balmain, дизайнер учился в École Supérieure des Arts et Techniques de la Mode в Париже и работал в Roberto Cavalli, где руководил женской линией одежды. Его талант и стиль были развиты под крылом предшественника Кристофа Декарнина, который взял Рустена под своё крыло в 2009 году.
В 2011 году Рустен, которому тогда было всего 24 года, был назначен креативным директором Balmain. Под его руководством бренд пережил новый расцвет: к культовым музам, таким как Ким Кардашьян и Бейонсе, добавились успешные коллаборации, включая совместный проект с H&M в 2015 году, который стал вирусным. В октябре 2025 года Рустен провёл свой финальный показ, приуроченный к 80-летию дома моды.
С уходом Рустена Balmain закрывает одну из самых заметных страниц своей современной истории, которая навсегда связана с именами мировых звезд и революционными fashion-показами.